Rušení rádiové komunikace je považováno za hlavní nedostatek bezdrátových systémů. Často se setkáváme s názorem, že na to stačí vybavení, které si můžete koupit “na každém rohu” za pár stovek.
Rozhodli jsme se tedy popsat jaké to doopravdy je, jaké jsou skutečné schopnosti rušiček a jak se jim systém Bedo Ajax brání.
Rušení představuje záměrný vznik interference, tak aby znemožnila komunikaci v určitém rádiovém spektru. Rušičky signálu pracují v určitých specifických frekvencích stejných jako má zařízení, které mají rušit. Pokud jsou frekvence rozdílné, tak k žádnému rušení nedojde. Rušení může být zaměřené jednak vůči jednotlivým čidlům a zabezpečovacímu systému jako celku.
Jaké typy rušiček existují?
Rušičky jsou buď zaměřené na jedno konkrétní pásmo nebo nebo jsou širokospektrální a mohou tak rušit více komunikačních technologií najednou. Kapesní rušičky o velikosti běžného telefonu mají omezený výkon, mohou tedy zabránit přenosu dat na vzdálenost 5-15m bez jakýchkoli překážek.
Pevné rušičky mají mnohem větší výkon a jsou i mnohem dražší. Obvykle ty s nejvyšší cenou mají větší dosah i šířku rušeného pásma. Čím větší šířka či výkon tak rušička vyžaduje větší příkon a tím i dodatečné chlazení, protože se docela zahřívají. Čím nižší rušená frekvence tím musí být i větší antény. Rušička, která by pokryla až 100 m ve volném prostoru už má poměrně velké rozměry a potřebuje 220V napájení.
Jak BEDO Ajax odolává rušení?
Centrální jednotka Hub používá jednak GSM připojení a ethernet připojení k Ajax Cloudu. Pro komunikaci čidel s Hubem se využívá unikátní rádiový protokol Jeweller. Tam kde je GSM signál silný je obtížené jej rušit na větší ploše, protože výkon vysílačů operátorů je mnohem silnější.
V případě kdy se přeruší spojení s cloudem i přes kabelový Ethernet, tak systém ohlásí poplach. I bez připojení centrální jednotka stále registruje poplachy a aktivuje sirény. Po obnovení připojení se všechny poplachové zprávy odešlou jednak vám tak i na případný pult centrální ochrany.
Rušičky, které by uměly rušit přes několik zdí 2G i 3G signál i rádiové pásmo, které využívá Jeweller se nedají běžně koupit. Pokud by se i přesto někdo snažil narušit pásmo Jewelleru – systém jednak přeladí na jinou frekvenci a oznámí to uživatelům i případnému pultu centrální ochrany přes Ethernet spojení. Stejně tak při případné ztrátě komunikace jakéhokoli čidla s centrálou.
Jak chránit systém před rušením
1) Centrální jednotku instalujte na skryté místo, mimo dohled z oken a dveří. Zároveň pamatujte na to, že umístnění musí umožňovat dobré spojení s čidly.
2) Používejte vždy všechny dostupné komunikační kanály v Hubu (GMS i Ethernet – pevný internet)
3) K modemu, který máte od poskytovatele internetu si pořiďte záložní zdroj. V případě výpadku elektřiny budete mít spojení stále dostupné. Dnes se dají záložní zdroje pořídit již od 1000 Kč a navíc vám ochrání modem i před přepětím.