Proč si vlastně chránit domov zabezpečovacím systémem?

Zabezpečení vašeho domova byste rozhodně neměli podceňovat. Každý z nás má pocit, že mu nic nehrozí, avšak jednoho dne se může vše změnit. Je lepší být na problémy připraven a případného zloděje odstrašit hlasitou sirénou, než počítat o kolik finančních prostředků jste přišli. Viděli jsme už spoustu fotek, jak vypadá byt po řádění zlodějů. Pachatelé těchto zločinů nechodí v rukavičkách, jakmile hledají cennosti, převrátí vám byt doslova naruby. A hlavně zabezpečovací systém BEDO Ajax vás nechrání pouze proti vykradení, ale taky proti požáru a vytopení vodou.

5 hlavních důvodů, proč si zabezpečit domov

   1. Ochrana majetku. Nejen před zlodějem, ale i požárem nebo vytopením.
   2. Klidné spaní při odjezdu na dovolenou nebo odchodu do práce.
   3. Psychologický efekt na zloděje – zabezpečení jej může odradit.
   4. Potenciální snížení ceny za pojištění domácnosti.
   5. Větší plnění ze strany pojišťovny v případě vykradení.

Co by měl zabezpečovací systém splňovat?

Každý od zabezpečovacího systému očekává především spolehlivost. Co vlastně ta spolehlivost, ale u zabezpečovaček znamená? Je spousta toho, co by měl systém umět a opravdu to není jen spuštění sirény v případě poplachu. Pojďme se podívat na funkce, které musí obsahovat každý kvalitní zabezpečovací systém.

   1. Certifikace odlišuje kvalitní alarmy od těch levných. Aby systém získal certifikaci musí projít řádným testováním. Jedině tak je možné ověřit, že systém dosahuje nastaveným standardům. Díky certifikaci můžete připojit systém k pultu centrální ochrany, který zajistí ostrahu objektu. V případě aktivace alarmu je na místo vyslána výjezdová jednotka, která prověří situaci a případného pachatele zneškodní.
   2. Napájení a záložní baterie jsou velice důležité nejen u bezdrátových systémů. Pokud dojde k výpadku proudu a vaše centrální jednotka nemá záložní baterii, celý systém je vyřazen. Centrální jednotka BEDO Ajax Hub vydrží na záložní baterii až 16 hodin. Pokud chcete zabezpečit objekt, ve kterém není elektřina, tedy například karavan, lze centrální jednotku upravit tak, aby ji šlo pojit na 12 V baterii.
   3. Komunikační kanály jsou způsoby, jakými s vámi systém komunikuje. Nikdy se nespoléhejte na systémy, které využívají pouze jeden komunikační kanál, jelikož může vždy dojít k nějakému výpadku. kvalitní zabezpečovací systémy, fungují dále i v případě výpadku komunikace. Systém by vás systém nemohl upozornit na případný poplach, avšak sirény a ostatní poplašná zařízení by se spustily. Počet komunikačních kanálů u BEDO Ajax je různý, dle základní jednotky. Každá ale disponuje minimálně dvěma. Nejčastější komunikační kanály jsou:
    1. Wi-Fi
    2. Ethernet
    3. GSM

Jak vůbec sestavit zabezpečovací systém?

Centrální jednotka je mozkem celého systému. Komunikuje jak s čidly, tak s vámi skrze aplikaci. Zpracovává veškeré informace, které ji čidla odesílají. Právě díky Hubu a jeho obousměrné komunikaci s čidly máte vždy přehled o stavu systému včetně informací jako například stav baterie, připojení k internetu či výpadek proudu.

Zabezpečení oken je pro zabezpečovací systém základní věcí. Okna jsou pro zloděje tím nejjednodušší vstupem, a proto je velice důležité jejich správné zabezpečení. Ideální je využití vícero prvků ochrany, jako například magnetické detektory otevření, žaluzie a bezpečnostní sklo. Zabezpečovací systém BEDO Ajax nabízí magnetické detektory, které spustí poplach, jakmile se magnet vzdálí od detektoru. Magnetické detektory doporučujeme kombinovat s detektory, které umí rozeznat zvuk tříštícího se skla. Touto kombinací efektivně zabezpečíte plášť vašeho domova.

Zabezpečení dveří vždy doporučujeme provádět více detektory, a to jak magnetickým detektorem, tak detektorem pohybu. Magnetický detektor zaznamená otevření ihned a detektor pohybu poplach verifikuje. Předejte tak planým poplachům. BEDO Ajax nabízí detektor pohybu s vestavěným fotoaparátem, a tak poplach můžete potvrdit i vizuálně.

Zabezpečení prostoru se skládá z pohybových detektorů. Pokud máte správně zabezpečen dům plášťovou ochranou, tedy zabezpečeny potenciální vstupy, jako dveře a okna, slouží pohybové detektory, především jako verifikace poplachu. Pohybové detektory vždy umístěte ke dveřím, chodbám a do pokojů, do kterých se lze dostat skrze balkónové nebo jiné dveře. Detektory pohybu existují ve více verzích. Pořídit můžete detektory určené ven, detektory se záclonovou charakteristikou, fotoaparátem, mikrovlnným čipem nebo kombinované s detektorem tříštění skla. Každý se hodí do jiného prostředí, tudíž se s výběrem neváhejte poradit.

Ovládání systému je možno skrze chytrou mobilní aplikaci, klávesnici či klíčenku. Každý si může zvolit, jaký způsob mu vyhovuje, ale nejčastěji uživatelé volí ovládací klávesnici, kterou umístí za vstup do objektu. U systému BEDO Ajax si lze na detektory nastavit zpoždění a alarm se tedy zpustí až po nastaveném čase.

Detektory vody a ohně chrání vaši domácnost proti živlům. Detektor vody BEDO Ajax LeaksProtect má minimalistické rozměry a je jej tak možno umístit pod pračku, myčku či další spotřebiče pracující s vodou. V případě, že čidlo detekuje vodu, jste okamžitě upozorněni aplikací a můžete začít problém řešit. Díky rychlé reakci můžete ušetřit nemalé peníze za likvidaci škod. Nezapomínejte ani na zabezpečení proti ohni. Detektory kouře doporučujeme nedávat pouze do kuchyně, ale i hal a chodeb v případě, že dojde k požáru v některém z pokojů.

Siréna je aktivním prvkem zabezpečovacího systému.  Na problém upozorní nejen vás, ale také přitáhne pozornost okolí. Další její důležitou funkci je vystrašení případných zlodějů.